J.K. Rowling - Harry Potter I Więzień Azkabanu


"Harry Potter i Wiezień Azkabanu" jest trzecim tomem przygód młodocianego czarodzieja - Harry'ego Pottera. Chłopak rozpoczyna trzeci rok nauki w Hpgwarcie - szkole magii i czarodziejstwa. W Proroku Codziennym - gazecie czarodziejów, ukazuje się artykuł, że Syriusz Black - groźny przestępca, uciekł z Azkabanu. Cały świat czarodziejski wpada w panikę, bo to nie miało prawa się zdarzyć, zostaje wyznaczone nagroda dla tego, kto schwyta zbiega ... Panuje zamieszanie, Ministerstwo Magii postanawia chronić Hogwart, stawiając przy każdym wejściu strażnika - Dementora, ma on pilnować porządku, ale zbyt wielką pokusą są dla niego emocje tylu dzieci zebranych w jednym budynku ... Wszystko wskazuje na to, że Syriusz Black planuje zabić młodego Pottera. W Hogwarcie szykują się zmiany - Hagrid staje się nauczycielem opieki na magicznymi stworzeniami, zjawia się także nowy nauczyciel obrony przed czarną magią - Remus Lupin. Harry musi chodzić na wróżbiarstwo - strasznie nuży go ten przedmiot, bo nauczycielka co lekcję wróży mu niechybną śmierć ... Kim dla Harry'ego jest Syriusz Black ? Czy był winny zbrodni, za którą go oskarżono ? Kim tak naprawdę jest nowy nauczyciel obrony przed czarną magią ? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w książce "Harry Potter i Więzień Azkabanu".


 Książka sama w sobie mi się podobała, jak każda z resztą z tej serii, należy, razem z "Zakonem Feniksa" i "Czarą Ognia", należy do moich ulubionych z tej serii. Najbardziej spodobał mi się pomysł autorki na Mapę Huncwotów - bardzo pomysłowe i przydatne rozwiązanie. Harry dostanie ją od Freda i George'a Weasleyów, później okaże się mu bardzo przydatna. 


Kim są jednak autorzy ów mapy, Rogacz, Łapa, Lunatyk i Glizdogon ? W tej części Harry uczy się także nowego zaklęcia, przez które staje się jeszcze bardziej znany - próbuje wyczarować patronusa, aby obronił go przed dementorami, a nauczy go tego nowy nauczyciel obrony przed czarną magią. Książka mi się podobała, dużo w niej zwrotów akcji, jedna z moich ulubionych części tego cyklu. 


Podsumowując : bardzo fajna. Polecam wszystkim fanom cyklu, a tych którzy jeszcze nie czytali ani jednej części, odsyłam do pierwszej części przygód Pottera, autorstwa J.K. Rowling - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny". Warto poświęcić całej serii przygód o czarodzieju choć kawałek czasu, ale ostrzegam : jak już raz się zacznie czytać którąś z części, nie oderwie się od niej. 


Moja ocena : 8.5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy Wasz komentarz motywuje mnie do dalszego pisania i czytania :)
Dzięki temu mogę też zajrzeć na Wasze blogi i odwdzięczyć się.

Dziękuję za każdą opinię :)